Haberhiz.com Kripto Haberler Güncel Kripto Bilgilier

Flash Loan Saldırısı Nedir?

Flash Loan Saldırısı Nedir?
87 views
01 Ocak 2022 - 12:31

Flash Loan Nedir?

Flash loan (flaş krediler) merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki en iyi kredi protokollerinden biri olan Aave’nin öncülük ettiği akıllı sözleşmeler tarafından uygulanan yeni bir teminatsız kredi türüdür.

Geleneksel olarak iki tür flash loan vardır: Teminat gerektiren teminatlı krediler ve teminat gerektirmeyen teminatsız krediler. Teminatsız krediye bir örnek, bir bankadan 2.000 TL borç almanızdır. Bazı bankalar, kredi ödeme konusunda iyi bir siciliniz olması koşuluyla size bu tutarı borç vermeye hazırdır. Ancak, borç almayı düşündüğünüz miktar çok yüksekse ve kredi puanınız iyi olsa bile teminatsız bir kredi teklif etmeleri çok riskli olacaktır. Örneğin, 100.000 TL borç almak isterseniz bankalar risklerini azaltmak için eviniz, aracınız gibi bir teminat vermenizi ister.

Flash loan’lar aslında aldığınız krediyi geri ödeyebilmeniz şartıyla teminat, kredi kontrolü veya ne kadar ödünç alabileceğiniz konusunda bir sınır gerektirmeyen teminatsız kredilerdir. Aave web sitesine göre flash loan, geliştiriciler için tasarlanmış DeFi’deki ilk teminatsız kredi seçeneğidir ve kullanıcıların anında ve kolayca kredi almalarını sağlar.

Arbitraj, yatırımcıların çeşitli borsalardaki fiyat farklılıklarından kazanç elde etmelerine olanak tanıdığından dolayı flash loan alan kişiler arasında en popüler kullanım durumlarından biridir. Örneğin, LINK A borsasında 30 dolardan ve B borsasında 35 dolardan işlem görüyorsa, bir kullanıcı bir flash loan alabilir ve A borsasında 3.000 dolara 100 adet LINK alabilir. Bundan sonra LINK tokenlerinin hepsini B borsasında 3.500 dolaraa satabilir ve kredisini kapatabilir. Bu senaryoda, kullanıcı 500 dolar kâr elde eder.

Flash Loan Saldırısı Nedir?

Flash loan saldırıları, bir siber saldırganın bir kredi verme protokolünden bir flash loan alarak piyasayı kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmek için çeşitli hile türleriyle birlikte kullandığı bir tür DeFi saldırısıdır. Bu tür saldırılar sadece birkaç saniye içinde gerçekleşebilir ve genellikle 4 veya daha fazla DeFi protokolünü içerir.

Flash loan saldırıları, yapılması en ucuz ve kaçması en kolay olduğu için en yaygın DeFi saldırılarından biridir. DeFi’nin son yıllardaki artan popülaritesinden dolayı flash loan saldırıları ile artık sıklıkla karşılaşıyoruz. 2021’de flash loan saldırılarını duymaya devam ediyoruz ve ilerleyen yılllarda da bu tarz saldırılarla karşılaşacağız.

Flash Loan Saldırısı Nasıl Yaşanır?

Flash loan saldırı nasıl yapılır? İlk olarak bir flash loan bir kullanıcının sıfır sermayesi ile istediği kadar borç almasına olanak tanır. Örneğin, 70.000 dolar değerinde ETH ödünç almak isterseniz, bir borç verme protokolü bu parayı anında size verir, ancak bu paranın sizin olduğu anlamına gelmez. Krediyi geri ödemek ve hatta kâr elde etmek için ödünç alınan bu fonlarla bir şeyler yapmanız gerekir.

Bunun işe yaraması için sürecin hızlı olması ve borcun protokole zamanında ödenmesi gerekir, aksi takdirde işlem tersine döner. Merkezi olmayan bir borç veren kurum veya kişi, borç ödeme anlaşması blockchain tarafından yönetildiğinden dolayı sizden teminat istemez. Flash loan saldırganları bu blockchain kurallarına uymaya devam ederken piyasayı manipüle etmenin yollarını bularak flash loan saldırılarını gerçekleştirirler.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -

Haberhiz.com Kripto Özel Servisi